تاثیر اسید فولیک بر سلامت فرزند در دوران بارداری

بارداری

تاثیر اسید فولیک بر سلامت فرزند در دوران بارداری

اسید فولیک  نقش مهمی در رشد کودک و سلامت مادر در دوران بارداری دارد. اسید فولیک که فولیت نیز نامیده می شود، در واقع ویتامین B9 است که به طور طبیعی در غذاهای دارای برگ های سبز تیره مثل سبزی ها، دانه ها، مرکبات، مخمرها و عصاره گوشت یافت می شود. بعضی نان ها،مارگارین و کورن فلکس های صبحانه در فرایند تولید، با اسیدفولیک غنی می شوند که با علامت F در روی پاکت مشخص شده اند.

 

چرا در دوران بارداری به اسیدفولیک نیازمندیم؟

اسیدفولیک کمک می کند تا کودک از نقص های لوله های عصبی مانند اسپینابیفیدا (spina bifida)  و آنسفالی (Anecephaly) محافظت شود. همچنین از نقص های موقع زایمان نیز مانند شکاف کام پیشگیری می کند.

اسید فولیک برای خود مادر هم مفید است، چرا که با ویتامین B12 همکاری می کند تا گلبولهای قرمز سالم ساخته شوند. کمبود اسیدفولیک می تواند موجب ابتلا به نوعی کم خونی شود. عامل دیگر ابتلا به کم خونی، فقر آهن است. مطالعه ای نشان داده است که در زنانی که مصرف اسید فولیک را یک سال پیش از بارداری شروع می کنند احتمال زایمان زودرس تا بیش از ۵۰ درصد، کاهش می یابد. همچنین از احتمال تولد نوزاد کم وزن و سقط جنین کاسته می شود. مصرف اسیدفولیک خطر ابتلا به فشار خون بارداری در سه ماه دوم، بیماری قلبی، آلزایمر و بعضی سرطان را نیز کم می کند.

 

اسپاینابیفیدا در کمین است

این بیماری- بیرون زدگی نخاع به علت بسته نشدن کانال نخاعی-زمانی رخ می دهد که لایه محافظ که دور رشته های عصبی را می پوشاند، به خوبی بسته نشود و باعث آسیب های دائمی اعصاب، ناتوانی هایی مثل عدم کنترل مثانه گاهی فلج پاها و از کار افتادگی می شود، این درحالی است که با مصرف اسید فولیک می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.

بارداری

رابطه اسیدفولیک و سلامت مغزی

آنانسفالی یک اختلال مغزی است که به دلیل بروز نقص در کانال عصبی و... به وجود می آید. در این بیماری قسمت عمده مغز و جمجمه نوزاد تشکیل نمی شود. کودکانی که با این نقص متولد می شوند، زمان زیادی زنده نمی مانند.

۱۲ هفته اول بارداری زمانی است که مغز کودک و سیستم عصبی اش به سرعت در حال ساخته شدن و رشد هستند. به همین دلیل مصرف روزانه مکمل اسیدفولیک در طول سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است و البته ایده آل آن است که پیش از اقدام برای بارداری مصرف  آن را آغاز کنید.

به محض اینکه وارد هفته ۱۳ بارداری ( سه ماه دوم) شدید، اگر می خواهید می توانید مصرف مکمل را قطع کنید، اگر چه ادامه مصرف آن برای شما و کودک ضرری ندارد. همچنین مصرف اسیدفولیک حتی برای زنانی که قصد بارداری ندارند نیز مفید است. البته نباید از نظر دور داشت که حدود ۵۰ درصد بارداری ها برنامه ریزی نشده اند.

 

چه مقدار اسیدفولیک نیاز دارم؟

توصیه شده است به محض اینکه تصمیم گرفتید باردار شوید، مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم از مکمل اسیدفولیک را آغاز کنید. سپس آن را تا ۱۲ هفته اول بارداری ادامه دهید. علاوه بر این غذاهای غنی از اسیدفولیک را نیز مصرف کنید.

اگر فرزندی با نقص لوله های عصبی دارید، خطر داشتن فرزند دیگری با این نقص بالاست. در این مورد، پزشکتان مصرف روزانه میزان بیشتری از اسیدفولیک( ۵ میلی گرم) را تجویز می کند. اگر شما داروی خاصی برای بیماری خاصی مانند صرع مصرف می کنید، پزشکتان ممکن است میزان بیشتری از اسیدفولیک را تجویز کند. چون این داروها ممکن است بدنتان را در مقابل جذب اسیدفولیک مقوم کنند. اگر مبتلا به صرع هستید، پیش از اقدام به بارداری با پزشکتان مشورت کنید.

اگر اضافه وزن دارید و شاخص توده بدنتان بالاتر از ۳۰ است، یا اگر دیابت دارید نیز باید بیش از ۵ میلی گرم اسید فولیک مصرف کنید.

اضافه وزن و دیابت خطر داشتن کودک مبتلا به نقص لوله های عصبی را افزایش می دهد. زنان دارای شاخص توده بدن بالا سطح فولیت خون پایین تری دارند، بنابراین به محض اینکه تصمیم گرفتید برای بارداری اقدام کنید، از پزشکتان بخواهید برایتان اسید فولیک تجویز کند.

بارداری

غذاهای سرشار از اسید فولیک

همچنان که مکمل اسید فولیک روزانه را مصرف می کنید، غذاهای غنی از فولیت بخورید، این غذاها دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن را نیز در خود دارند. می توانید غذاهای زیر را به عنوان نمونه در برنامه غذایی روزانه تان قرار دهید:

لوبیا چشم بلبلی، کلم بروکلی، مارچوبه، سیب زمینی، سبوس گندم، تخم مرغ آبپز، کنسرو ماهی سالمون، مخمر، آب پرتقال یا پرتقال، برنج قهوه ای و نان غلات.

از آنجا که فولیت در آب حل می شودريا، باید سبزیجات حاوی فولیت را به جای جوشاندن بخارپز کنید یا در مایکروویو بپزید. این غذاها نباید بیش از حد پخته شوند تا فولیت از بین نرود. بنابراین میزان اسید فولیکی که دریافت می کنید تا حد زیادی متاثر از روش پخت شماست.

در استرالیا از اکتبر ۲۰۰۹ آردها و کورن فلکس ها با اسید فولیک غنی می شوند. به همین دلیل میزان ابتلا به نقص های سیستم عصبی در این کشور کاهش یافته است.

برای مطالعه مقالات بیشتر >>>>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

توجه: تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد. سوالات در این خصوص انتشار و پاسخ داده نخواهد شد.
"مصرف خودسرانه دارو عوارض و آسیب‌هایی جدی دارد لطفا از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید"

افزودن دیدگاه جدید