تفاوت باکتری و ویروس چیست؟

باکتری ها و ویروس ها به قدری کوچک هستند که فقط با میکروسکوپ دیده می شوند و هردو می توانند باعث عفونت شوند اما بین باکتری و ویروس، تفاوت های عمده ای وجود دارد.

باکتری:

باکتری، ارگانیسم های تک سلولی هستند که به طور طبیعی در بدن و محیط اطراف یافت می شوند. اکثر باکتری ها بی ضرر هستند و باعث عفونت نمی شوند. باکتری های موجود در بدن به هضم غذا، حفاظت از ما در برابر سایر باکتری ها یا میکروب ها و همچنین تامین مواد مغذی برای بدن کمک می کنند. باکتری ها در زیر میکروسکوپ به شکل میله، توپی یا مارپیچ هستند و در شرایط مناسب می توانند به سرعت تکثیر و چندبرابر شوند. در واقع، کمتر از یک درصد باکتری ها، بیماری زا هستند. عفونت ناشی از باکتری ها شامل گلودرد استرپتوکوکی، سل و عفونت مجاری ادرار (UTI) می باشد.
از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود. اگر چه بهتر است به سیستم ایمنی اجازه دهیم که تا آنجا که می تواند با باکتری ها مبارزه کند.

ویروس:

از طرف دیگر، ویروس برای تکثیر شدن نیاز به میزبان یا موجودات زنده دارد. ویروس کوچکتر از باکتری است و خود را به سلول زنده می چسباند و با استفاده از مواد ژنتیکی سلول ها شروع به تکثیر می کند. اکثر ویروس ها باعث بروز بیماری می شوند. نمونه ای از بیماری های ناشی از ویروس شامل سرماخوردگی معمولی، تبخال، زونا، سرخک، آبله مرغان، کوید 19 و ایدز هستند.
آنتی بیوتیک ها نمی توانند عفونت ویروسی را درمان کنند. عفونت های ویروسی نیازمند واکسن برای پیشگیری یا داروهای ضدویروسی برای مهار آنها هستند..

عفونت های ویروسی و باکتریایی: تفاوت آنها چیست؟

چه تفاوتی بین عفونت باکتریایی و ویروسی وجود دارد؟
همان طور که تصور می شود، عفونت های باکتریایی ناشی از باکتری و عفونت های ویروسی ناشی از ویروس هستند. شاید مهمترین تفاوت باکتری و ویروس این است که داروهای آنتی بیوتیک معمولا باکتری را از بین می برند اما این داروها برای مقابله با ویروس موثر و مفید نیستند.

باکتری:
باکتری ها، میکروارگانیسم های تک سلولی هستند که در محیط های مختلف زیست می کنند. برخی گونه های باکتری در محیط های بسیار سرد یا گرم زندگی می کنند و برخی دیگر در روده انسان سکونت یافته و در آنجا به هضم غذا کمک می کنند. اکثر باکتری ها هیچ ضرری برای انسان ندارند اما موارد استثنا نیز وجود دارد.
عفونت های ناشی از باکتری شامل موارد زیر هستند:
•    گلودرد استرپتوکوکی
•    سل
•    عفونت مجاری ادرار
استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها به ایجاد بیماری های باکتریایی که مقاوم به انواع داروهای آنتی بیوتیک هستند، کمک می کند.

ویروس:
ویروس ها کوچکتر از باکتری هستند و برای رشد و تکثیر نیاز به میزبان های زنده مثل انسان، گیاهان یا حیوانات دارند، در غیر این صورت بدون میزبان یا موجودات زنده نمی توانند رشد کنند و زنده بمانند. وقتی یک ویروس وارد بدن می شود، به برخی از سلول ها حمله می کند و روی سیستم سلول می نشیند و آن را برای تولید و تکثیر ویروس، آماده می کند.

عفونت های ناشی از ویروس شامل موارد زیر هستند:
•    آبله مرغان
•    ایدز
•    سرماخوردگی معمولی
در برخی موارد، بسختی می توان تعیین کرد که آیا باکتری باعث بروز علایم بیماری می شود یا ویروس. بیشتر بیماری ها و امراض مثل ذات الریه، مننژیت و اسهال می توانند ناشی از باکتری یا ویروس باشند.   
   
تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)

دیدگاه‌ها

توجه: تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد. سوالات در این خصوص انتشار و پاسخ داده نخواهد شد.
"مصرف خودسرانه دارو عوارض و آسیب‌هایی جدی دارد لطفا از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید"

افزودن دیدگاه جدید