افسردگی مردان

افسردگی در مردان

 

همه زنان و مردان  افسردگی را تجربه می کنند اما علایم این بیماری در مردان و زنان  متفاوت است. از آنجایی که مردان افسرده بجای حس غمگینی، پرخاشگر وعصبانی هستند بنابراین خانواده، دوستان و حتی پزشکان همیشه عصبانیت یا پرخاشگری را علایم افسردگی نمی دانند. همچنین مردان در مقایسه با زنان تمایل کمتری به بیان علایم افسردگی و یافتن روش های درمان دارند اما با این وجود شمار زیادی از مردان درگیر افسردگی هستند.

 

تعریف افسردگی

همه افراد ممکن است در یک مدت کوتاه احساس غم و ناراحتی کرده و دچار اختلال خواب شوند اما چنین احساسی معمولا بعد از چند روز برطرف می شود. افسردگی یک بیماری حالتی شایع اما جدی است که ممکن است با علایم شدیدی همراه باشد. این بیماری بر احساسات، تفکر و مدیریت و انجام فعالیت های روزمره تاثیر دارد. در افسردگی معروف به افسردگی ماژور یا بالینی، مرد حداقل به مدت دو هفته، علایم مشکوک به افسردگی را نشان می دهد. همه مردان و زنان حالت افسردگی را تجربه می کنند اما میل و رغبت آنها برای بیان و ابراز احساساتشان نسبت به این بیماری بسیار متفاوت است و به همین دلیل است که علایم افسردگی در مردان و زنان بسیار متفاوت است، به عنوان مثال برخی مردان مبتلا به افسردگی، هیجاناتشان را مخفی کرده و آن را بروز نمی دهند و یا خشمگین، عصبانی و پرخاشگر می شوند درحالیکه برخی زنان، غمگین و پریشان هستند و غم و ناراحتیشان را بروز می دهند. مردان افسرده بسیار خسته بوده و علاقه و توجهی به کار، خانواده و یا تفریحات و سرگرمی های مورد علاقه خود ندارند. آنها اختلال خواب را بیشتر از زنان تجربه می کنند. برخی مواقع علایم روانی با علایم جسمی نیز همراه می شود به عنوان مثال تپش قلب، درد قفسه سینه، سردرد یا مشکلات گوارشی می تواند از علایم بیماری افسردگی باشد. بیشتر مردان بدلیل داشتن برخی علایم جسمی و نه علایم هیجانی به پزشک مراجعه می کنند و برخی به مواد مخدر یا مشروبات الکلی روی آورده و سعی می کنند مشکلات هیجانی خود را از این طریق برطرف کنند. مردان و زنان افسرده میل زیادی به خودکشی دارند.

افسردگی، بیماری است که هر مردی را در هر سنی درگیر می کند. بیشتر مردان افسرده با درمان صحیح و به موقع می توانند از این بیماری بهبود یابند و به فعالیت های روزمره، کار، خانواده و سرگرمی های موردعلاقه خود بپردازند.

فرد افسرده از مختل شدن فعالیت های روزمره، نداشتن انرژی برای انجام فعالیت ها و بی حوصلگی شکایت می کند و بدنبال بهبود بیماری و بازگشت به حالت اولیه است.

 

علایم و نشانه های افسردگی:

 

علایم افسردگی در افراد، متفاوت است اما شایعترین علایم و نشانه های این بیماری عبارتند از:

 • خشم و عصبانیت، تحریک پذیری یا پرخاشگری
 • احساس اضطراب و بی قراری
 • عدم توجه و علاقه به کار، خانواده یا فعالیت های لذتبخش
 • مشکلات جنسی
 • احساس غم و پریشانی، بی هدف بودن، ناامیدی
 • عدم تمرکز یا فراموشی
 • احساس خستگی، بی خوابی یا پرخوابی
 • پر اشتهایی یا بی اشتهایی
 • فکر یا اقدام به خودکشی
 • دردهای جسمی، سردرد، دل درد یا مشکلات گوارشی
 • ناتوانی در انجام مسئولیت ها و وظایف، بی توجهی به خانواده یا سایر فعالیت های مهم و روزمره
 • انجام کارهای خطرناک
 • میل به مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی
 • کناره گیری از خانواده و دوستان یا منزوی شدن

افراد افسرده همه این علایم را تجربه نمی کنند بلکه برخی یک یا چند علایم و برخی دیگر اکثر علایم را تجربه می کنند.

انواع افسردگی:

 

 • افسردگی ماژور:

این بیماری در روند کار، خواب، مطالعه، خوردن یا لذت بردن از فعالیت های روزمره و زندگی اختلال ایجاد می کند. این افسردگی فقط یکبار در طول عمر انسان روی می دهد اما همین بیماری ممکن است در یک فرد چندین دوره تکرار شود.

 

 • افسردگی از نوع روانپریشی:

این یک افسردگی شدید به همراه توهمات یا افکار موهوم است که علایم آن شبیه افسردگی است. به عنوان مثال فرد درحالیکه سالم است، احساس بیماری یا ناتوانی می کند و یا ممکن است در فکر و خیالاتش، صداهایی را بشنود که جنبه واقعی ندارد.

 

 • افسردگی فصلی:

 این بیماری در فصل زمستان که نور آفتاب کمتر دیده می شود، شایعتر است

 

 • افسردگی دایمی:

این بیماری به مدت طولانی ( بیشتر از 2 سال) فرد را درگیر کرده اما شدت آن کمتر از افسردگی ماژور است.

 

 • افسردگی مینور:

این بیماری شبیه افسردگی ماژور و افسردگی دایمی بوده و علایم آن از شدت کمتری برخوردار است و در مدت کوتاهی برطرف می شود.

 

 • بیماری دوقطبی:

این بیماری متفاوت از افسردگی است زیرا فرد مبتلا به بیماری دوقطبی، افسردگی کمتر و جنون شدیدتری را تجربه می کند.

افسردگی مردان

دلایل افسردگی در مردان:

افسردگی یکی از شایعترین بیماری های روانی در امریکاست که طبق تحقیقات، این بیماری بدلایل مختلفی روی میدهد که این دلایل عبارتند از:

 • عوامل ژنتیک: ابتلای مردان به بیماری افسردگی زمانی بیشتر است که یکی از اعضای خانواده درگیر این بیماری باشد.
 • استرس محیطی:  مشکلات مالی، مرگ یکی از عزیزان، مشکل در ایجاد روابط، تغییر زندگی، مشکلات کاری یا سایر موقعیت های استرس زا که موجب افسردگی در مردان می شود
 • بیماری: افسردگی با سایر بیماری هایی از جمله سرطان، دیابت، بیماری قلبی یا پارکینسون همراه است. این بیماری می تواند شرایط را بدتر یا وخیم تر کند. برخی مواقع داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می شود، عوارض جانبی دارد که می تواند  علایم افسردگی را تشدید کند.

 

درمان افسردگی:

 اغلب مردان از بروز احساساتشان طفره می روند و در بیشتر موارد، دوستان و اعضای خانواده اولین کسانی هستند که متوجه افسردگی آنها می شوند. دوستان و خانواده از جمله افرادی هستند که می توانند از فرد افسرده حمایت کنند و او را در مراجعه به پزشک و درمان مشکلات روانی تشویق نمایند. یک متخصص می تواند با انجام آزمایش به حل و درمان مشکلات و علایم افسردگی بپردازد. او می تواند داروها و درمان های موثر برای افسردگی را پیشنهاد و تجویز کند. پزشک علاوه بر بررسی و ارزیابی لیست کاملی از علایم بیماری باید زمان ابتلا به بیماری، مدت بیماری، مواقع تشدید بیماری، اتفاقات و رخدادها و شیوه درمان را مورد توجه قرار دهد. برخی مردان از طریق مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر، قمار یا فعالیت های خطرناک اقدام به خوددرمانی می کنند. سابقه بیماری شامل اطلاعاتی از وجود بیماری افسردگی در میان اعضای خانواده یا ابتلای یکی از افراد به سایر بیماری های روانی می باشد. بعد از تشخیص بیماری، مرحله درمان افسردگی با مصرف دارو یا روان درمانی یا ترکیبی از هردو آغاز می شود. شیوه مراقبت گروهی، ترکیبی از مراقبت های رفتاری و فیزیکی است که در این شیوه، تیمی از مراقبین سلامت و مدیران من جمله پزشک و متخصصان در کنار هم قرار گرفته و به درمان فرد بیمار می پردازند.

 

دارو:

از داروهای ضدافسردگی برای درمان بیماری افسردگی استفاده می شود اما تاثیر مصرف این داروها در مدت چند هفته ظاهر می شود. علایم افسردگی اعم از بی خوابی، بی اشتهایی یا پراشتهایی و عدم تمرکز قبل از آنکه تشدید شود، با مصرف دارو بهبود می یابد بنابراین مصرف دارو شانس بهبود را افزایش می دهد.

 

عوارض جانبی داروهای ضدافسردگی:

سردرد، اسهال یا دل پیچه، اختلال خواب و عصبانیت، بی قراری یا تحریک پذیری، مشکلات جنسی

بیشتر عوارض جانبی به مرور زمان کمتر می شود اما توصیه می شود که در صورت داشتن هرگونه عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای افسردگی، با پزشک صحبت کنید. مصرف داروهای افسردگی با دوز کم آغاز شده و بتدریج با افزایش دوز و ادامه درمان، عوارض جانبی داروها نیز به حداقل می رسد. اگرچه داروهای ضدافسردگی برای بیشتر افراد بی خطر و موثر است اما این داروها برای برخی افراد بخصوص کودکان، نوجوانان و جوانان با خطرات جدی همراه است. معمولا قسمت" هشدار" که روی داروهای ضدافسردگی برچسب شده، بیماران و سایر افراد را نسبت به رفتار یا اقدام به خودکشی آگاه و مطلع می سازد. این حالت برای کسانی صدق می کند که بشدت تحریک پذیرند و برای نخستین بار داروی افسردگی مصرف می کنند و قبلا تجربه استفاده از چنین دارویی را نداشته اند. افرادی که داروی افسردگی مصرف می کنند، بخصوص کسانی که برای نخستین بار مصرف این داروها را تجربه می کنند، باید به دقت تحت کنترل و نظارت قرار گیرند. خطرات و پیامدهای عدم درمان افسردگی برای برخی افراد، بیشتر از افرادی است که تحت نظارت پزشک، دارو مصرف می کنند. این خطرات و پیامدها تحت کنترل و نظارت پزشک به حداقل می رسد. بدلایل نامعلوم، بیشتر افراد به داروهای ضدافسردگی پاسخ بهتری می دهند. اگر فردی به یک دارو پاسخ نداد، پزشک داروی دیگری را تجویز می کند. برخی مواقع تنها یک دارو، کارآمد و موثر است که دراین صورت یک داروی کمکی برای درمان بهتر و موثر واقع شدن روند درمان تجویز می شود. درصورت مصرف داروهای ضدافسردگی، آنها را خودسرانه و بدون دستور پزشک قطع نکنید. برخی مواقع افراد با مصرف داروهای ضدافسردگی بهبود می یابند لذا قطع خودسرانه مصرف دارو موجب بازگشت و عود بیماری می شود. زمان قطع مصرف دارو معمولا بعد از 6 تا 12 ماه است که پزشک بتدریج دوز دارو را کم کرده و از این طریق روند درمان بیماری را تکمیل می کند. قطع ناگهانی مصرف دارو موجب منزوی شدن فرد می شود. برخی افراد که بعد از قطع مصرف داروی ضدافسردگی مجددا دچار افسردگی شده اند، باید چندین ماه یا چندین سال را به درمان بپردازند.

 

روان درمانی:

روان درمانی یا گفتگودرمانی از جمله شیوه هایی است که می تواند به درمان افسردگی کمک کند. برخی درمان ها به اندازه داروهای ضدافسردگی موثر و کارآمد است. آموزش شیوه های جدید تفکر، رفتار کردن و تغییر عادات می تواند به درمان افسردگی کمک کند. برخی درمان ها می توانند به مردان در شناخت و درک و مقابله با موقعیت ها و روابط سخت و دشوار که موجب افسردگی می شود، کمک کند. رفتاردرمانی شناختی یا CBT، درمان بین فردی (IPT) و درمان به شیوه حل مسئله از نمونه های بارز گفتگو درمانی برای درمان بیماری افسردگی است. درمان افسردگی باید شخصی و انفرادی باشد. برخی مردان ابتدا شیوه های درمان را امتحان کرده و درصورت نیاز به مصرف داروهای ضدافسردگی روی می آورند. برخی دیگر نیز درمان را با دارو و روان درمانی انجام می دهند.                

   برای مطالعه مقالات بیشتر>>>>>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

توجه: تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد. سوالات در این خصوص انتشار و پاسخ داده نخواهد شد.
"مصرف خودسرانه دارو عوارض و آسیب‌هایی جدی دارد لطفا از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید"

افزودن دیدگاه جدید