آبله مرغان در کمین کیست؟

آبله مرغان یک بیماری ویروسی بسیار واگیردار است که می تواند به راحتی افراد را که تابحال به این بیماری مبتلا نشده اند و یا واکسن آن را دریافت نکرده اند را درگیر کند.
 

چه کسانی در خطر هستند؟

افرادی که در معرض خطر عوارض آبله هستند، شامل:
•    نوزادان و کودکانی که مادرشان هرگز به آبله مبتلا نشده یا واکسینه نشده اند
•    نوجوانان و بزرگسالان
•    زنان بارداری که قبلا به بیماری آبله مبتلا نشده اند
•    افراد سیگاری
•    افرادی که به دلیل مصرف داروهای شیمی درمانی یا بیماری سرطان یا اچ.آی.وی، سیستم ایمنی ضعیفی دارند
•    افرادی که به دلیل بیماری آسم یا سایر بیماری ها از داروهای استروئیدی استفاده می کنند

آبله و بارداری:

ناهنجاری اندام ها و کم وزنی نوزاد در بین نوزادان مادرانی که در اوایل بارداری به بیماری آبله مبتلا شده اند، بسیار شایع است. وقتی مادر یک هفته قبل از زایمان یا طی چند روز بعد از زایمان به آبله مبتلا می شود، نوزاد او در معرض خطر یک عفونت جدی و خطرناک است.
زنان باردار که در برابر بیماری آبله مصون و ایمن نیستند، باید به پزشک مراجعه کنند و از خطرات آن برای سلامت خود و فرزندشان آگاه شوند.

آبله و زونا:

افرادی که به آبله مبتلا شده اند، در معرض خطر یک عارضه به نام زونا هستند. وقتی که عفونت پوستی درمان می شود، ویروس varicella-zoster در سلول های عصب باقی می ماند. چند سال بعد، این ویروس می تواند دوباره فعال شود و به صورت زونا روی سطح پوست ظاهر شود. زونا، تاول های دردناکی هستند که عمر کوتاهی دارند و زود از بین می روند. این ویروس در افراد سالمند و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، دوباره ظاهر می شود.  
بعد از ناپدید شدن تاول ها، درد زونا می تواند بیشتر ادامه پیدا کند که به این حالت، postherpetic neuralgia گفته می شود که می تواند شدید باشد.
دو واکسن زونا (zostavax و shingrix) برای افرادی که به آبله مبتلا شده اند، در دسترس می باشد. واکسن shingrix به تایید رسیده و برای افراد 50 ساله به بالا و افرادی که قبلا واکسن zostavax را دریافت کرده اند، توصیه می شود. واکسن zostavax تا سن 60 سالگی توصیه نمی شود. واکسن shringrix بر واکسن zostavax ارجحتر است.

پیشگیری:

واکسن آبله، بهترین روش برای پیشگیری از بیماری آبله می باشد. طبق برآورد کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC)، این واکسن می تواند 98 درصد از افرادی که هر دو دوز مجاز را دریافت کرده اند، در برابر این ویروس مصون و ایمن کند. این واکسن زمانی که افراد را در برابر این بیماری کاملا مصون و ایمن نمی کند، شدت بیماری آبله را کمتر می کند.

واکسن آبله به افراد زیر توصیه می شود:
•    کودکان: در امریکا، کودکان دو دوز از واکسن آبله را دریافت می کنند یکی بین سن 12 تا 15 ماهگی و دوم بین 4 تا 6 سالگی که بخشی از برنامه واکسیناسیون  روتین کودکان می باشد.
این واکسن با واکسن سرخک، اوریون و  سرخچه ترکیب می شود اما برای کودکان 12 تا 23 ماهه، ترکیب این واکسن ها می تواند خطر تب و حمله را افزایش دهد. در مورد مزایا و معایب ترکیب واکسن ها با پزشک اطفال صحبت کنید.
•    کودکان در سنین بالاتر که واکسینه نشده اند: کودکان 7 تا 12 ساله که واکسینه نشده اند، باید دو دوز واکسن آبله را حداقل با 3 ماه فاصله دریافت کنند. کودکان 13 ساله به بالا که واکسینه نشده اند، نیز باید دو دوز واکسن را حداقل با 4 هفته فاصله دریافت کنند.
•    افرادی که هرگز به بیماری آبله مبتلا نشده اند و حتی واکسن نزده اند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. این گروه شامل مراقبین سلامت، معلمان، کارمندان و پرسنل مهدکودک، مسافران خارجی، پرسنل نظامی، افرادی که با کودکان زندگی می کنند و همه زنانی که در سن باروری هستند.
افرادی که هیچگاه به بیماری آبله مبتلا نشده اند و یا حتی واکسن نزده اند، معمولا دو دوز واکسن را با فاصله 4 تا 8 هفته دریافت می کنند. در صورتی که نمی دانید به بیماری آبله مبتلا شده اید یا حتی واکسن زده اید، آزمایش خون می تواند به تعیین ابتلای شما در گذشته کمک کند.

واکسن آبله به افراد زیر توصیه نمی شود:
•    زنان باردار
•    افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مثل افراد مبتلا به اچ.آی.وی یا افرادی که داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می کنند
•    افرادی که به ژلاتین یا آنتی بیوتیک نئومایسین آلرژی دارند
اگر نمی دانید که به واکسن نیاز دارید یا خیر، با پزشک تان در این مورد مشورت کنید. همین طور زنانی که تصمیم به باردارشدن دارند، در مورد واکسیناسیون باید با پزشک صحبت کنند.

آیا واکسن آبله موثر و بی خطر است؟

والدین معمولا این سوال را می پرسند که آیا واکسن ها بی خطر هستند. از آنجایی که واکسن آبله در دسترس می باشد، مطالعات به ایمن و موثر بودن آن بارها اشاره کرده اند. عوارض جانبی این واکسن عموما خفیف بوده و شامل قرمزی پوست، درد، تورم و در موارد نادر، دانه های کوچک در محل واکسن می باشد.
    
  تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)           

دیدگاه‌ها

توجه: تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد. سوالات در این خصوص انتشار و پاسخ داده نخواهد شد.
"مصرف خودسرانه دارو عوارض و آسیب‌هایی جدی دارد لطفا از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید"

افزودن دیدگاه جدید