بی خوابی را درمان کنیم؟

بی خوابی

تاثیر بی خوابی بر بدن

برای بزرگسالان 7 تا 8 ساعت خواب ضروری است. و چنانچه احساس می کنید که خوابتان کافی نیست یا دچار بی خوابی شده اید، این مسئله میتواند بر تمرکز و سلامت و میزان خستگی شما تاثیر بگذارد.
راهکار: یک زمان معین را به خواب خود اختصاص دهید و خوابتان را در اولویت قرار دهید. هنگام رفتن به بستر از تلفن همراه ،لپ تاپ و تلویزیون استفاده نکنید. در صورتی که بی خوابی شما ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید،زیرا ممکن است دچار اختلال خواب شده باشید.

آپنه خواب چیست؟

برخی مردم تصور می کنند که خوابشان کافی است اما درگیر آپنه خواب هستند. آپنه خواب مجرای عبور هوا را مسدود کرده و موجب وقفه تنفس می شود که شما را در یک لحظه از خواب بیدار می کند اما متوجه آن نمی شوید. نتیجه آپنه خواب این است که علی رغم اینکه 8 ساعت خوابیده اید اما از داشتن یک خواب خوب محروم بوده اید. با مراجعه به پزشک می توانید دلیل این مشکل را پیدا کنید.
راهکار: درصورتی که اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید، مصرف سیگار را ترک کنید. می توانید از وسیله CPAP برای تنفس راحت تر هنگام خواب استفاده کنید.

تاثیر کم خوردن بر روی خستگی

کم خوردن موجب خستگی شده اما خوردن غذاهای نامناسب مشکلاتی را بوجود می آورد. خوردن غذا به میزان کافی و مناسب موجب می شود که قند خون در سطح نرمال قرار گیرد و از افت آن جلوگیری شود.

راهکار  : همیشه صبحانه را در وعده غذایی خود بگنجانید و سعی کنید از پروتئین و کربوهیدرات های مرکب در هر وعده غذایی استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از تخم مرغ با نان تست سبوس دار استفاده کنید. همچنین میان وعده ها را به صورت لقمه های کوچک در طول روز استفاده کنید تا انرژی شما تامین شود.

تاثیر کم خونی بر خستگی

کم خونی یکی از دلایل خستگی در زنان می باشد. قاعدگی موجب فقر آهن شده و سلامت زنان را در معرض خطر قرار می دهد. گلبول های قرمز خون بدلیل اینکه حامل اکسیژن به بافت ها و اعضای بدن هستند، اهمیت زیادی دارند.
راهکار: برای کم خونی های ناشی از فقر آهن، از مکمل های آهن استفاده کنید و غذاهای سرشار از آهن مثل گوشت کم چرب، جگر، لوبیا و غلات کامل را مصرف کنید.
 

بی خوابی

رابطه افسردگی با خستگی

افسردگی یک اختلال هیجانی بوده اما با علایم جسمی همراه می باشد. خستگی، سردرد و بی اشتهایی از جمله علایم افسردگی هستند. چنانچه بیش از یک هفته احساس خستگی می کنید، به پزشک مراجعه نمایید.
راهکار: افسردگی با مشاوره و یا دارو بخوبی درمان می شود.

نقش کم کاری تیروئید 

تیروئید یک غده کوچک در پایه گردن می باشد که کنترل متابولیسم که همان سرعت تبدیل مواد غذایی به انرژی است را برعهده دارد. زمانی که فعالیت این غده کم می شود و سوخت و ساز بدن به کندی صورت می گیرد، حس بی حالی بر شما غلبه می کند.
راهکار: اگر آزمایش خون، کم کاری هورمون تیروئید را نشان داد، هورمون های ترکیبی می تواند وضعیت شما را به حالت اول بازگرداند.

افراط در مصرف کافئین

مصرف کافئین با دوز متوسط می تواند هوشیاری و تمرکز را بهبود دهد اما مصرف زیاد آن می تواند تپش قلب و فشار خون را بالا ببرد. برخی پژوهش ها به خستگی ناشی از مصرف زیاد کافئین نیز اشاره کرده اند.
راهکار: بتدریج مصرف کافئین، چای، شکلات، نوشابه ها و سایر موادی که حاوی کافئین است را کم کنید. ترک ناگهانی آن، خستگی را بیشتر می کند.

 عفونت مجرای ادرار (نهفته 8-UTI )

اگر سابقه عفونت مجرای ادرار (UTI) داشته اید، احتمالا با درد همراه با سوزش و تکرر ادرار مواجه شده اید. این عفونت همیشه با علایم ظاهر نمی شود. در برخی موارد خستگی تنها علامت این بیماری است. بنابراین آزمایش ادرار می تواند به تشخیص UTI کمک کند.
راهکار: مصرف آنتی بیوتیک تنها راه درمان UTI می باشد و خستگی معمولا در یک هفته برطرف می شود.

دیابت عامل خستگی

در افراد مبتلا به دیابت، معمولا میزان زیادی از قند بجای ورود به گلبول ها در جریان خون باقی می ماند که این به انرژی تبدیل می شود و نتیجه آن، احساس بی حالی و ضعف علی رغم مصرف غذاست. چنانچه احساس خستگی مفرط می کنید، به پزشک مراجعه کرده و از وجود یا نبود دیابت مطمئن شوید.
راهکار: درمان دیابت شامل تغییر سبک زندگی، مصرف غذاهای رژیمی، ورزش، استفاده از انسولین و داروهایی است که به ثابت نگه داشتن قندخون کمک می کند.

کم شدن آب بدن

خستگی می تواند علامت کم آبی باشد. چه بیرون کار می کنید و یا پشت میز نشسته اید، بدن شما برای خنک نگه داشتن خود نیاز به آب دارد. اگر احساس تشنگی می کنید، دچار کم آبی شده اید.
راهکار: با نوشیدن آب در طول روز، رنگ ادرار شفاف و روشن می شود. بنابراین حداقل دو لیوان آب را یک ساعت قبل از انجام فعالیت بدنی بنوشید. زمانی که مشغول کار هستید، آب را جرعه جرعه بنوشید. 

بیماری قلبی

اگر خستگی ناشی از انجام فعالیت های روزانه مثل نظافت خانه و تمیز کردن حیاط بر شما عارض شد و یا احساس می کنید که انجام کارهای ساده برای شما سخت و دشوار شده، ممکن است دچار اختلال در عملکرد قلب شده باشید بنابراین برای آگاهی از سلامت قلب خود به پزشک مراجعه کنید.
راهکار: تغییر سبک زندگی، مصرف دارو و روش های درمانی می تواند بیماری قلبی را تحت کنترل در بیاورد و انرژی را احیا کند.

بی خوابی های مربوط به کار شیفتی و خستگی ناشی از آن

شب کاری یا کارهای شیفتی ساعت خواب را برهم می زنند و فرد دچار بی خوابی می شود  بطوری که شما در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی می کنید.
راهکار: در زمان استراحت میزان نور و روشنایی را کمتر کنید. اتاقتان را تاریک، ساکت و خنک نگه دارید.در صورت ادامه بی خوابی به پزشک مراجعه کنید. مصرف مکمل ها و برخی داروها به حل مشکل بی خوابی  کمک می کند.

حساسیت به مواد غذایی

برخی پزشکان معتقدند که حساسیت به مواد غذایی موجب خواب آلودگی می شود. اگر خستگی بعد از مصرف غذا شدیدتر شد، ممکن است به خوردن برخی غذاها حساسیت داشته باشید و یا بدن نتواند آنها را تحمل کند. مصرف برخی غذاها موجب خارش بدن می شود.
راهکار: برخی غذاها را در یک وعده حذف کنید تا از آلرژی زا بودن آنها مطمئن شوید. از پزشک بخواهید تست آلرژی به مواد غذایی را برای شما انجام دهد.

CFS و فیبرومیالژیا چیست

اگر بیشتر از 6 ماه احساس خستگی کردید و این خستگی بحدی است که نمی توانید کارهای روزانه خود را انجام دهید، ممکن است به سندروم خستگی مزمن یا فیبرومیالژیا مبتلا شده اید. این دو بیماری علایم گوناگونی دارند اما خستگی دایمی و بی دلیل یکی از علایم اصلی آنهاست.
راهکار: هیچ درمان فوری برای CFS یا فیبرومیاژیا وجود ندارد اما تغییر برنامه های روزانه، تغییر عادات خواب و ورزش برای بهبود این بیماری به اغلب بیماران توصیه می شود.

راه های رفع خستگی خفیف

اگر دچار خستگی خفیف شده اید بطوری که با هیچ یک از موارد فوق ارتباط ندارد، ورزش و فعالیت بدنی را جزو برنامه کاری خود قرار دهید. پژوهش ها نشان می دهند که افراد سالم اما خسته و بی حال، یک برنامه کاری متوسط را دنبال می کنند. در یکی از مطالعات مشخص شد افرادی که 3بار در هفته به مدت 20دقیقه از دوچرخه ثابت استفاده می کنند، دیگر احساس خستگی نمی کنند.
برای مطالعه مقالات بیشتر >>>>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

توجه: تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد. سوالات در این خصوص انتشار و پاسخ داده نخواهد شد.
"مصرف خودسرانه دارو عوارض و آسیب‌هایی جدی دارد لطفا از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید"

افزودن دیدگاه جدید