بیماری فیموزیس چیست؟/چرا باید کودک را زودتر ختنه کرد؟

بیماری فیموزیس چیست؟/چرا باید کودک را زودتر ختنه کرد؟

یک اورولوژیست گفت: «فیموزیس بیماری‌ای است که گاهی جزو اورژانس‌ها محسوب و در افرادی دیده می‌شود که ختنه نشده‌اند. این بیماری بیشتر در شیرخواران تظاهر پیدا می‌کند و اگر تشخیص و درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض خطرناکی شود.»
دکتر محمدرضا صفری‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» در این باره اظهار داشت:‌ «کلاهک آلت‌تناسلی موقع تولد به وسیله پوستی به نام پوست حشفه یا پوست ناحیه ختنه‌گاه پوشانده می‌شود که در موقع ختنه، این پوست با جراحی برداشته می‌شود. این پوست را باید بتوان به‌راحتی با دست عقب زد و کلاهک آلت‌تناسلی را مشاهده کرد. هرگاه نتوان این پوست را با دست به عقب راند، کودک به فیموزیس مبتلاست که علت آن، چسبندگی بین پوست ناحیه ختنه‌گاه و کلاهک آلت تناسلی است. گاهی هنگام تولد، سوراخ پوست ناحیه ختنه‌گاه کوچک است و اجازه عقب راندن آن را نمی‌دهد.»

ختنه

وی با بیان اینکه این بیماری فقط در کودکان دیده می‌شود، افزود:‌ «اگر فردی ختنه نشود، امکان ایجاد آن در سنین بالا نیز وجود دارد. این بیماری نسبتا شایع است و 10 درصد کودکان 3 ساله ختنه نشده، به آن گرفتار می‌شوند. متاسفانه گاهی کودک به دلیل گریه‌های مکرر تحت درمان‌های مختلف قرار می‌گیرد و در نهایت مشخص می‌شود که به دلیل فیموزیس، پوست ناحیه ختنه‌گاه دچار عفونت و تورم شدید است.»
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بیماری فیموزیس، دارای دو نوع است و این بیماری می‌تواند به صورت مادرزادی تظاهر پیدا کند که در آن از بدو تولد نمی‌توان پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند یا گاهی با آنکه کودک موقع تولد دارای مشکل نیست، به تدریج به علت عفونت و التهاب، دچار فیموزیس شود،  گفت: «در این حالت ادرار برای کودک سخت است و به دلیل درد هنگام ادرار گریه می‌کند.»
وی در این باره افزود: «گاهی ادرار زیر پوست ختنه‌گاه جمع و موقع ادرار باعث تورم و باد کردن ناحیه ختنه‌گاه می‌شود. اگر سوراخ موجود در وسط پوست ناحیه ختنه‌گاه کاملا مسدود شود، دیگر کودک نمی‌تواند ادرار کند. معمولا این کودکان به صورت اورژانسی به کلینیک آورده می‌شوند و باید به وسیله متخصص مربوطه جراحی شوند.»
صفری‌نژاد در ادامه گفت: «در هر کودکی که نتوان به‌راحتی پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند، احتمال ایجاد این بیماری وجود دارد و با اتفاق افتادن این امر، عمل ختنه به یک عمل جراحی تبدیل می‌شود. از طرف دیگر نباید سعی شود که به زور پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند چون ممکن است باعث تورم شود به‌گونه‌ای که دیگر نتوان پوست ناحیه ختنه‌گاه را روی کلاهک آلت تناسلی کشید. در این شرایط، حالت خطرناک‌تری بنام پارافیموزیس ایجاد می‌شود. اگر حلقه ایجادشده در زیر کلاهک آلت تناسلی به وسیله پوست ناحیه ختنه‌گاه به اندازه کافی سفت باشد جریان خون را قطع می‌کند و باعث سیاه شدن کلاهک آلت تناسلی می‌شود که خیلی خطرناک است و پارافیموزیس نیاز به اصلاح اورژانس توسط جراحی دارد.»
برای مطالعه مقالات بیشتر >>>>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

توجه: تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد. سوالات در این خصوص انتشار و پاسخ داده نخواهد شد.
"مصرف خودسرانه دارو عوارض و آسیب‌هایی جدی دارد لطفا از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید"

افزودن دیدگاه جدید