استامینوفن

استامینوفن

هشدارهای مهم:
مصرف بیش از حد استامینوفن می تواند به کبد آسیب برساند و گاهی اوقات این آسیب بقدری جدی است که نیازمند پیوند کبد بوده و یا حتی مرگ را بدنبال دارد. گاهی اوقات بدلیل عدم مطالعه دقیق برچسب دارو و یا مصرف چندین داروی حاوی استامینوفن، استامینوفن زیادی را به بدن خود وارد می کنید.

برای آنکه استامینوفن را بدرستی و بجا استفاده کنید، باید به نکات زیر توجه نمایید:

 • از مصرف همزمان بیش از یک دارو که حاوی استامینوفن هستند، خودداری کنید. برچسب داروها را بخوانید تا از وجود استامینوفن در داروهای مصرفی مطمئن شوید. معمولا از علایم اختصاری APAP، AC، Acetaminophen,acetaminoph, acetaminop, acetamin و acetam بجای استامینوفن روی برچسب داروها استفاده می شود. درصورت عدم اطلاع از دارویی که نمی دانید حاوی استامینوفن است، به پزشک یا داروخانه مراجعه کنید.
 • استامینوفن را دقیقا طبق دستور پزشک یا برچسب دارو مصرف کنید. هنگام تب یا درد از مصرف زیاد و خودسرانه استامینوفن خودداری کنید. در صورت عدم آگاهی از مقدار و زمان مصرف دارو به پزشک یا داروخانه مراجعه کنید. چنانچه بعد از مصرف داروهای تجویزی دچار تب یا درد شدید هستید، به پزشک مراجعه کنید. 
 • از مصرف بیش از 4000میلی گرم استامینوفن در روز خودداری کنید. درصورت مصرف داروهایی که حاوی استامینوفن هستند، بیاد داشته باشید که چه حجمی از استامینوفن را به بدن خود وارد کرده اید. بنابراین برای حل این مشکلات به پزشک یا داروخانه مراجعه کنید.
 • در صورت ابتلا به بیماری یا نارسایی کبد، پزشک را از این موضوع مطلع کنید.
 • در صورتی که مشروبات الکلی را بیش از 3 بار مصرف می کنید، از استامینوفن استفاده نکنید. در مورد استفاده همزمان از مشروبات الکلی و استامینوفن با پزشک صحبت کنید.
 • چنانچه تصور می کنید در مصرف استامینوفن زیاده روی کرده اید و حتی مصرف این دارو حس خوبی به شما می دهد، از مصرف آن خودداری کرده و این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اگر سوالی در مورد استفاده صحیح و بجا از استامینوفن و داروهای حاوی استامینوفن دارید، به پزشک یا داروخانه مراجعه کنید.
 

چرا این دارو تجویز می شود؟

از استامینوفن برای تسکین دردهای خفیف تا متوسطی مثل سردرد، درد عضلات، درد قاعدگی، سرماخوردگی و گلودرد، دندان درد، کمردرد، درد واکسن و کم کردن تب استفاده می شود. همچنین از این دارو برای تسکین درد استوآرتریت (آرتروز ناشی از شکستن مفاصل) استفاده می شود. این دارو جزو داروهای مسکن و تب بر است که باعث تغییر حس درد و بی حس شدن بدن می شود.

شیوه مصرف دارو:

استامینوفن به صورت قرص بلعیدنی، قرص جویدنی، کپسول، سوسپانسیون یا شربت، قرص مکیدنی و یا قرصی که براحتی در دهان حل می شود، موجود است و آن را می توان قبل یا بعد از غذا مصرف کرد. از این دارو به صورت شیاف در قسمت مقعد استفاده می شود. این دارو بدون نسخه در داروخانه ها موجود است اما پزشک می تواند آن را برای درمان بیماری فرد تجویز کند. دستورات روی برچسب دارو را با دقت مطالعه کنید و چنانچه متوجه برخی قسمت های آن نشدید، به پزشک یا داروخانه مراجعه کنید.
اگر استامینوفن را به کودکتان می دهید، برچسب آن را با دقت بخوانید و آن را متناسب با سن کودک استفاده کنید. از دادن داروهای حاوی استامینوفن ویژه بزرگسالان به کودکان خودداری کنید. برخی داروهای ویژه بزرگسالان حاوی مقدار زیادی استامینوفن است که این مقدار برای کودکان بسیار زیاد است و نباید استفاده شود. برچسب دارو را با دقت چک کنید و داروی متناسب با نیاز کودک را استفاده کنید. در صورت آگاهی از وزن کودکتان، دوزی را به او بدهید که متناسب با وزن او تعیین شده است، اما اگر از وزن کودکتان اطلاع ندارید، دوزی را بدهید که متناسب با سن او تعیین شده است. چنانچه نمی دانید که چه میزان از این دارو را باید به فرزندتان بدهید، به پزشک اطفال مراجعه کنید.
از استامینوفن به همراه سایر داروها برای درمان علایم سرفه و سرماخوردگی استفاده می شود. با مراجعه به پزشک یا داروخانه می توانید بهترین دارو برای درمان علایم سرماخوردگی را تهیه کنید. قبل از مصرف همزمان دو یا چند دارو، برچسب داروهای بدون نسخه و داروهای سرماخوردگی را با دقت بخوانید. این داروها ممکن است حاوی ترکیبات فعال و مشابه باشند که مصرف همزمان آنها باعث ایجاد اوردوز آن ترکیب برای شما ایجاد می شود. این مسئله زمانی حایز اهمیت است که علایم سرماخوردگیتان به کودک منتقل شود.
قرص های بلعیدنی را به طور کامل ببلعید و از قطعه کردن، جویدن، تراشیدن یا حل کردن آن خودداری کنید.
قرص های مکیدنی را در دهان بگذارید و اجازه دهید در دهان حل شوند و  قبل از بلعیدن، آن را بجوید.
سوسپانسیون را قبل از مصرف خوب تکان دهید تا محتویات آن یکدست شود. برای اندازه گیری دوز محلول یا سوسپانسیون، همیشه از پیمانه یا سرنگی که توسط کارخانه در جعبه آن قرار گرفته استفاده کنید. از ابزارها یا وسایل دیگر برای مصرف سوسپانسیون استفاده نکنید. همیشه از وسیله ای که در جعبه دارو قرار گرفته استفاده کنید.استامینوفن

مراحل وارد کردن شیاف استامینوفن به مقعد:

1-روکش را بردارید
2-نوک شیاف را در آب فرو ببرید.
3-به طرف چپ دراز بکشید و زانوی راست را تا سینه تان بالا بیاورید. (شخص چپ دست باید به طرف راست دراز بکشد و زانوی چپ را بالا بیاورد).
4-با استفاده از انگشت، شیاف را به درون مقعد هدایت کنید: برای اطفال و کودکان 1.2 تا 1 اینچ (معادل 1.25 تا 2.5 سانت) و برای بزرگسالان 1 اینچ (معادل 2.5 سانت). شیاف را چند لحظه در همان حالت نگه دارید
5-بعد از 15 دقیقه از جایتان بلند شوید. دست ها را به طول کامل بشویید و فعالیت های روزمره را انجام دهید. 
در صورتی که علایم بیماری وخیم تر شد و یا دچار علایم جدید و یا غیرمنتظره ای مثل قرمز شدن یا تورم، طولانی شدن درد بیش از 10 روز، و یا تب شدید بیش از 3 روز شدید، از مصرف استامیوفن خودداری کنید و به پزشک مراجعه نمایید. چنانچه کودکتان مبتلا به علایم جدیدی مثل قرمزی یا تورم شده و یا درد کودک بیش از 5 روز ادامه دارد و یا در صورت تب شدید بیش از 3 روز، از دادن استامینوفن به کودک خودداری کنید و به پزشک اطفال مراجعه نمایید.
 از دادن استامینوفن به کودکی که دچار گلو درد شدید شده و این گلودرد درمان نشده و یا گلو درد به همراه تب، سردرد، راش پوستی، اسهال یا استفراغ خودداری کنید. کودک را فورا به پزشک اطفال نشان دهید زیرا این علایم ممکن است علایم یک بیماری خطرناک و جدی باشد.  
 

سایر مصارف:

از استامینوفن به همراه آسپرین و کافئین برای تسکین درد میگرن استفاده می شود.  این دارو گاهی اوقات بجای سایر داروها تجویز می شود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر به پزشک یا داروخانه مراجعه کنید.
 

موارد احتیاط:

قبل از مصرف استامینوفن به نکات زیر توجه کنید:

 • چنانچه به استامینوفن یا سایر داروها و ترکیبات آن آلرژی دارید، به پزشک یا داروخانه اطلاع دهید. برچسب دارو را با دقت مطالعه کنید و از ترکیبات آن مطلع شوید.
 • چنانچه از داروهای با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل ها یا داروهای گیاهی استفاده می کنید، به پزشک یا داروخانه اطلاع دهید، به عنوان مثال اگر  داروهای ضدانعقاد(داروهای رقیق کننده خون) مثل وارفارین(کومادین)، ایسونیازید (INH)، داروهای گرفتگی عروق مثل کاربامازپین (تگرتول)، فنوباربیتال و فنتوین (دیلانتین)، داروهای مسکن، تب بر، داروهای سرماخوردگی و داروی فنوتیازین (برای بیماری های روانی و اسهال) را مصرف می کنید، پزشک یا داروخانه را در جریان بگذارید. پزشک در صورت لزوم می تواند دوز داروها را تغییر دهد و یا اثرات و عوارض آن را در شما بررسی کند.
 • اگر بعد از مصرف استامینوفن دچار راش پوستی شدید، به پزشک اطلاع دهید.
 • چنانچه باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید و یا در دوران شیردهی قرار دارید، به پزشک اطلاع دهید. در صورتی که باردار هستید و همزمان استامینوفن مصرف می کنید، به پزشک اطلاع دهید.
 • در صورتی که مشروبات الکلی را بیش از 3 بار در روز مصرف می کنید، از استامینوفن استفاده نکنید. همچنین در صورت مصرف همزمان مشروبات الکلی و استامینوفن، پزشک را در جریان بگذارید.
 • از دادن داروهای استامینوفن برای درمان سرماخوردگی که حاوی ترکیبات ضداحتقان، آنتی هیستامین، ضدسرفه، و اکسپکتورانت هستند، به کودکان زیر 2 سال خودداری کنید. دادن این داروها به این دسته از کودکان، عوارض جدی و خطرناک و حتی مرگ را بدنبال دارد. در کودکان 2 تا 11 سال، مصرف داروهای سرماخوردگی و سرفه باید با دقت و احتیاط انجام شود و فقط طبق دستور و برچسب دارو باید مصرف شود.
 • اگر مبتلا به فنیل کتونوریا (یک بیماری ارثی با یک رژیم خاص که از عقب ماندگی ذهنی پیشگیری می کند) هستید، بدانید که برخی از قرص های جویدنی استامینوفن ممکن است با آسپارتام شیرین شوند که منبع فنیل آلانین هستند. 

 

استامینوفن

نوع رژیم غذایی:

در صورتی که پزشک، رژیم غذایی خاصی را به شما تجویز کرده، باید آن را دنبال کنید. در غیر این صورت می توانید رژیم غذایی معمول خود را ادامه دهید.

در صورت فراموش کردن دوز چه کاری باید انجام دهم؟
این دارو معمولا در صورت نیاز مصرف می شود. اگر پزشک مصرف منظم این دارو را به شما توصیه کرده، در صورت فراموشی به محض یاداوری می توانید دوز تعیین شدن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، دارو را به زمان بعدی موکول کنید و دارو را طبق زمان مصرف نمایید. برای جبران دوز فراموش شده، از دو دوز استفاده نکنید.
 

عوارض جانبی:

استامینوفن ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. برخی از عوارض جانبی این دارو می تواند جدی باشد. درصورت داشتن علایم زیر از مصرف استامینوفن خودداری کنید و فورا به پزشک یا بخش اورژانس مراجعه نمایید.

 • قرمز شدن، پوسته پوسته شدن یا سوزش پوست
 • راش پوستی
 • کهیر
 • خارش
 • تورم صورت، گلو، زبان، لب، چشم، دست، پا، زانو یا ساق پا
 • گرفتگی یا خشن شدن صدا
 • تنگی نفس یا اشکال در بلعیدن

استامینوفن عوارض دیگری نیز بهمراه دارد. اگر هنگام مصرف این دارو دچار علایم غیرعادی شدید، به پزشک مراجعه کنید.
 

شیوه نگهداری و دور ریختن دارو:

این دارو را در جعبه دربسته نگهداری کنید و آن را از دسترس اطفال و کودکان دور کنید. دارو را در دمای اتاق و دور از نور آفتاب و رطوبت نگهداری کنید.
 داروهای غیرقابل استفاده را باید به گونه ای دور بریزید که امکان مصرف آن توسط حیوانات، کودکان و سایر افراد وجود نداشته باشد. به هرحال نباید این دارو را در توالت بریزید، بلکه بهترین روش برای دور انداختن این داروها، برنامه بازیافت داروست. برای اطلاع از طرح بازیافت دارو با واحد بازیافت محل زندگیتان تماس بگیرید و یا با داروخانه صحبت کنید.
دقت کنید که همه داروها باید دور از دسترس کودکان و اطفال باشند و در معرض دید آنها نباشند مثلا بیشتر ظروف (مثل جعبه قرص، قطره چشم، کرم، اسپری ها و بالشتک چشم) مقاوم نیستند و کودکان براحتی درب آنها را باز می کنند. برای جلوگیری از مسمومیت کودکان، همیشه درب ظروف را محکم ببندید و فورا دارو را در مکان امنی قرار دهید-مکانی که دور از دسترس کودکان باشد و در معرض دید آنها نباشد.    
 

موارد اورژانسی یا مسمومیت دارویی:

اگر فردی داروی استامینوفن را بیش از مقدار توصیه شده مصرف کند، فورا باید به پزشک مراجعه کند، حتی اگر فرد هیچ علایمی نداشته باشد. علایم مسمومیت یا مصرف بیش از حد استامینوفن شامل موارد زیر می باشد:
اسهال، استفراغ، بی اشتهایی، تعریق، خستگی بیش از حد، خونریزی غیرعادی، درد قفسه سینه، زردی پوست یا چشم، علایم آنفلوآنزا
 

سایر اطلاعات:

قبل از انجام هرگونه آزمایش، مصرف استامینوفن را به پزشک یا پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید.
هرگونه سوال در مورد استامینوفن دارید، از داروخانه بپرسید.
لیستی از تمامی داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین محصولاتی مثل ویتامین ها، املاح معدنی و یا سایر مکمل های غذایی که مصرف می کنید را تهیه کنید. همیشه این لیست را به همراه داشته باشید و هنگام مراجعه به پزشک یا بیمارستان، آن را به پزشک یا پرسنل درمان ارایه دهید. این لیست حاوی اطلاعات مهمی است که می تواند در مواقع اورژانسی به شما کمک کند.
 

دوز استامینوفن برای کودکان:

استفاده از استامینوفن (تیلنول) می تواند به درمان سرماخوردگی و تب کودکان کمک کند. بنابراین این دارو نیز همانند سایر داروها باید با دوز صحیح و مناسب به کودکان داده شود. استامینوفن زمانی مفید است که به درستی و طبق برچسب مصرف شود اما مصرف بیش از حد این دارو می تواند مضر و خطرناک باشد.

استامینوفن چگونه می تواند به کودکتان کمک کند:
از استامینوفن در موارد زیر استفاده می شود:

 • کاهش درد، گلودرد و تب در کودکان مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا
 • تسکین درد ناشی از سردرد یا دندان درد

 

دادن دارو به کودکان:

از دادن چندین دارو که حاوی استامینوفن هستند، به کودکان خودداری کنید، مثلا استامینوفن در بیشتر داروهای سرماخوردگی وجود دارد. بنابراین قبل از دادن هر دارویی به کودکان، ابتدا برچسب دارو را با دقت بخوانید. از دادن داروهایی با بیش از یک ترکیب فعال به کودکان زیر 6 سال خودداری کنید.

در صورتی که دوز دارو را بیشتر از حد تعیین شده به کودکتان داده اید، به نزدیکترین واحد اورژانس مراجعه کنید. در چنین شرایطی، اقدامات زیر انجام می شود:
-استفاده از زغال چوب. زغال چوب مانع جذب دارو در بدن می شود. این ماده به مدت 1 ساعت به کودک داده می شود. یاداور می شویم که زغال چوب برای هر دارویی مفید نیست.
-مراجعه به بیمارستان تا کودک با دقت تحت معاینه و آزمایش قرار گیرد.
-انجام آزمایش خون برای مشاهده تاثیر دارو در بدن.
-کنترل ضربان قلب، تنفس و فشار خون
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم:
در موارد زیر به پزشک یا مراقبین سلامت مراجعه کنید:
-در صورتی که نسبت به دوز دارویی که به کودکتان داده اید، شک و تردید دارید
-در دادن دارو به کودکتان با مشکل مواجه هستید
-زمانی که منتظر برطرف شدن علایم هستید، اما هنوز این علایم در کودک مشاهده می شوند.
-فرزندتان، خردسال است و دارای علایم بیماری مثل تب می باشد. 
  
 برای مطالعه مقالات بیشتر>>>>>>اینجا را کلیک کنید.
 
 

دیدگاه‌ها

توجه: تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد. سوالات در این خصوص انتشار و پاسخ داده نخواهد شد.
"مصرف خودسرانه دارو عوارض و آسیب‌هایی جدی دارد لطفا از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید"

افزودن دیدگاه جدید