کنترل تب

کنترل تب

دمای طبیعی بدن بین 36.5 تا 37.5درجه است. تب، یکی از راه های مبارزه بدن با عفونت است که باعث می شود دمای بدن برای کشتن و نابودی باکتری ها یا ویروس ها بالا برود زیرا این باکتری ها و ویروس ها فقط در دماهای بالا از بین می روند. درست است که تب، آزاردهنده و ناراحت کننده است اما معمولا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و طی چند روز برطرف می شود.
نکته: با قراردادن یک پارچه خنک روی پیشانی می توانید دمای بدن را پایین بیاورید.

تب

کنترل تب:

دمای طبیعی بدن حدود 37 درجه سلسیوس است که بسته به ساعات روز تغییر می کند. اگر دمای بدن با استفاده از دماسنج دهانی بیشتر از 38درجه باشد، این دما نشانه تب است. تب غالبا یک نشانه وعلامت خوبی است وعموما زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی در حال مبارزه با عفونت هایی مثل سرماخوردگی، سرفه و گوش درد است. با ظاهر شدن اولین علایم عفونت، سیستم ایمنی، مواد شیمیایی را برای مبارزه با عفونت به جریان خون هدایت می کند. این مواد شیمیایی نیز بر سیستم حرارت بدن که در مغز واقع شده و هیپوتالاموس نام دارد، تاثیر می گذارد.

دماسنج های متفاوتی برای کنترل دمای بدن و پایین آوردن تب وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:
-دماسنج دیجیتالی: این دماسنج بسیار دقیق و فوری است و از آن در دهان، مقعد و زیر بازو استفاده می شود.
دما سنج گوشی: با قراردادن این دماسنج دیجیتالی در گوش می توان دمای گوش را اندازه گیری کرد. این نوع دماسنج نسبت به سایر دماسنج ها گران تر است.
-دماسنج نواری: این نوع دماسنج روی پیشانی گذاشته می شود که دمای پوست و نه بدن را اندازه گیری می کند. این نوع دماسنج چندان دقیق نیست.
- دماسنج شیشه ای: دو نوع دماسنج شیشه ای وجود دارد: دماسنجی که حاوی الکل رنگی است که دما را اندازه گیری می کند و دماسنج قدیمی که حاوی جیوه است. استفاده از دماسنج های جیوه ای توصیه نمی شود زیرا در صوتی که دماسنج بشکند، جیوه، مسمومیت ایجاد می کند.
اگر حالتان خوب است اما تب دارید، ممکن است بدنتان دچار کم آبی شده است.
برای مطالعه مقالات بیشتر >>>>>> اینجا را کلیک کنید.
 

دیدگاه‌ها

توجه: تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک می باشد. سوالات در این خصوص انتشار و پاسخ داده نخواهد شد.
"مصرف خودسرانه دارو عوارض و آسیب‌هایی جدی دارد لطفا از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید"

افزودن دیدگاه جدید